Měl by pokračovat – a v jaké podobě – Šesťák?

Dnes je až neuvěřitelné, že místo, kde dnes stojí oblíbený Šesťák, sloužilo v minulosti pro parkování šestnácti automobilů.

Dnes je až neuvěřitelné, že místo, kde dnes stojí oblíbený Šesťák, sloužilo v minulosti pro parkování šestnácti automobilů. Zaslepené rameno Dejvické ulice, bylo jedním z (i přes bohatou květinovou výzdobu) nejošklivějších, ale zároveň nejživějších míst na celém náměstí – od MHD směrem do Dejvické tudy doslova proudily davy lidí, kteří ale neměli možnost se nikde zastavit. Museli chodit po úzkých chodnících kolem zaparkovaných aut. My jsme nehledali místo, kde by se dal postavit Šesťák, to místo se nabízelo samo.

I přes počáteční nedůvěru mnohých se nám podařilo Šesťák vybudovat a otevřít a dnes snad již nikdo nemůže zpochybňovat, že funguje. Někteří skeptici sice dodnes nechápou, že lidi ve městech milují rušná místa, nevadí jim sedět na židli přímo na ulici, a nedonutíte je jít na kafe až někam do parku, pokud sami nebudou chtít.

Oblíbenost tohoto místa je snad tedy již potvrzena a Šesťák se stal vzorem pro podobné projekty ve veřejném prostoru. Velkou zásluhu na tom mají i jeho provozovatelé, kteří o místo pečují, a především dodávají bohatý kulturní program, který posouvá Šesťák na vyšší úroveň atraktivity. To je ale také důvod proč si nyní klademe otázku, jestli by měl provoz pokračovat. Časté hudební produkce v blízkosti rezidenčních bytů jsou reálný problém, který obtěžuje několik sousedů. Snažili jsme se to společně s provozovateli řešit redukcí hlasitosti i četnosti produkce, ale k úplné spokojenosti by se musel Šesťák uzavřít úplně. Vadí totiž i samotná přítomnost piána na ulici, dokonce i to, že zde lidi spolu mohou večer mluvit. S tím se nemůžeme ztotožnit. Na náměstích to má žít!

Za naše hnutí se k Šesťáku hrdě hlásíme a myslíme si, že by měl nadále fungovat v této formě. Připouštíme kompromisní omezení hudební produkce, které by vyšlo vstříc nespokojeným rezidentům, ale odmítáme její úplně zrušení. Pevně věřím, že se Šesťák, jakožto dočasná stavba, dožije své reinkarnace ve vhodnější poloze ve středu zrekonstruovaného Vítězného náměstí podle výsledku architektonické soutěže.  

Martin Polách
místopředseda ANO Praha 6

28. 3. 2019